Former Graduates of Distinction

 

Carla Thakrah                         Associate Principal Flute, Australian Opera Orchestra.

Jenny Andrews                       Piccolo, Sydney Symphony Orchestra.

Rosamund Plummer               Principal Piccolo, Sydney Symphony Orchestra.

                                                Winner 4th National Flute Competition, 1986.

                                                Part-time Lecturer, Sydney Conservatorium.

Marrianne Broug                     Principal Piccolo, Adelaide Symphony Orchestra.

Neil Flottman                          Second Flute, Queensland Symphony Orchestra.

Christine Mori                         Principal Flute, Auckland Sinfonietta, New Zealand.            

Esme Yamaguchi                   Part-time Lecturer, Sydney Conservatorium, Sankyo Flute Specialist, Japan,

Virginia Taylor                        Senior Lecturer, Canberra School of Music.

                                               Winner, 3rd National Flute Competition, 1983.

                                               Winner, ABC Young Performers Competition, 1989.

Keith Griffin                            Student of the Year, Sydney Conservatorium, 1980.

Constantine Koukias              Composer; Director IHOS Music Theatre and Opera, Tasmania

Marco Perez                           Winner, Matara Concerto Competition, 1987.

                                               Premier Prix, Conservatoire National Superieur de Musique, Paris

                                               Principal Flute, Spanish National Orchestra, Madrid.

Jocelyn Fazzone                    Principal Flute, Collegium Academicum, Geneva.

                                               Awarded multiple AMEB shields for excellence in teaching

                                               Woodwind Advisor, AMEB

Jane Rutter                            Celebrity performer and Soloist, Sydney & Paris, Part-time Lecturer, Sydney Conservatorium.

Katrina Emtage                      Pinchoff Scholarship, Vienna, Federated Music Clubs Scholarship, Australia, Aust. Youth Orchestra 1984-1987.

                                               Winner, NSW Flute Society Concerto Competition,1984.

                                               Finalist, ABC Young Performers Competition, 1984.

                                               Principal Flute, Salzburg Mozarteum

Kate Clark                              Queen Elizabeth 2 Scholarship, Muriel Horlock Scholarship,

                                               First Prize Winner, Brussels International Early Music Competition,1994, Distinguished International performer on baroque flute

Steven Brockman                   Principal Flute, Queensland Theatre Orchestra.

Laura Chislett                         Twentieth Century and Avant-Garde Music Specialist.

Lorraine Price                         Second Flute, Victorian State Orchestra.

Meldi Arkinstal                        Principal Flute Sydney Youth Orchestra, 1987-1991, Principal Flute, Australian Youth Orch., 1988-92.

                                                Aust. Youth Orch., Award for Excellence (twice), Big Brother Scholarship.

                                                Bailey Youth Award; Reuben Scarf Award, Qantas Scholarship, Finalist, ABC Young Performers Competition 1991.

                                                Fulbright Scholarship, 1993.

Michelle Hughes                     Winner, Orchestral Section, National Flute Competition, 1990.

                                                Big Brother Scholarship.

                                                Second Flute, Aust. Youth Orchestra 1991-1992.

                                                First/Second Flute Sydney Youth Orch., 1986-1991, Prize Winner, Gisborne NZ International Music Competition, 1993.

Ben Hoadley                           Prize Winner Gisborne (New Zealand) International Music Competition

                                                Artist Teacher: Bassoon, Pedagogy and Performance Studies Auckland University, New Zealand.

Nick Deutsch                           Artistic Director, Australian National Academy of Music, Professor at the Hochschule für Musik, Leipzig, and International soloist

Rosalie Bourne                       Flute Teacher, Central Coast Conservatorium of Music.

Elizabeth Scott                        Student of the Year, 1996.

                                                Reuben Scarf Scholarship, Assistant Chorus Master, Sydney Philharmonia Choir,

                                                Regional Coordinator, Arts Unit, Dept of Education, NSW, Sydney Choral Symposium Foundation Choral Scholarship

                                                Symphony Australia Conductor Development Program, Musical Director, VOX, Sydney Philharmonia Youth Choir

Suzanne Cowan                      Lecturer in Flute, Wollongong Conservatorium of Music

Melissa Farrow                        Principal Flute, Australian Brandenburg Orchestra

Matthew Ockendon                 Associate Principal Bassoon, Orchestra of the Australian Opera     

Paul Dyer                                Conductor / Musical Director, Australian Brandenburg Orchestra

Emma Sholl                            Associate Principal Flute, Sydney Symphony Orchestra, Prize-winner (Woodwind) ABC Young Performers Competition, 2001.

You-Kyoung Kim                    Gaston Crunelle Prize, Paris, 2005

Jennifer Hsu                            Lecturer, Sabah University & Institute of Arts, Malaysia

Anna Zweck                            Composer; Recording Artist, United Kingdom

Elizabeth Lim                          Lecturer in Clarinet, Sydney Conservatorium of Music.

Simone Young                        Conductor; Director of Music: Australian Opera / Hamburg Opera

Dr Chai Chang-Ning               Film Recording Artist, including “The Last Emperor”

                                               “Mao’s Last Dancer”; member Sirocco Ensemble

Linda Pirie                              Lecturer in Flute, Elder Conservatorium, University of Adelaide

Guy Noble                              Composer; Conductor; Presenter ABC Radio, Sydney

Alexandra Castle                    Orchestra of the Australian Opera

Leigh Harold                           Pianist, winner Adelaide Critics Circle prize “Best Emerging Artist 2005”

 

                                         Postgraduate Students

 

Julia Dickson                          Postgraduate Diploma in Performance, 1988, Big Brother Scholarship.

                                                Finalist, Brussels Early Music Competition 1993.

Belinda Gough                        M.Mus 1993, Queens Trust Scholarship, 1995, Scarf Foundation Award, Premier Prix de la Ville de Paris, 1995.

                                                Coordinator of Woodwind, Royal Scottish Academy of Music.

Amanda Chominsky               M.Mus 1994; Scarf Foundation Award.

Adrienne Burgess                   M.Mus 1994, Scholarship to China, Big Brother Scholarship.

Beth Hwang                            M.Mus 1995, Part-time staff, Conservatorium Preparatory Division.

Suzy Moore                            M.Mus 1995, Part-time staff, Conservatorium Preparatory Division

Mark Zeidler                           M.Mus 1998. Composer, Denmark

Lucie Chapman                      M.Mus 1999, Cologne Chamber Orchestra

© 2023 by Brian Blunt. Proudly created with Wix.com
 

  • Twitter Classic
  • Facebook Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now